Produkt dnia
Naświetlacz halogen Led Diodo XP 50W
Naświetlacz halogen Led Diodo XP 50W
110,80 zł 90,08 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak dobrać odpowiednią jasność dla danego pomieszczenia?

Poniższy wpis pozwoli na przybliżenie kilku kwestii związanych z jasnością lampy/ żarówki led. Każde ze źródeł światła dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej posiada określoną moc świetlną nazywaną inaczej strumień światła lub potocznie lumeny.

Ta potoczna nazwa bierze się od jednostki miary jaką jest Lumen (lm), czyli jednostka miary strumienia świetlnego. Odczytując tylko ten parametr niestety nie będziemy mogli w pełni odpowiedzieć na pytanie czy źródło światła, które chcemy zakupić spełni nasze potrzeby oświetleniowe. Jest to spowodowane faktem, że padające światło może w różnym stopniu dociera do interesującej nas powierzchni do oświetlenia np. stołu czy blatu w kuchni. Niemała część światła danej lampy może trafić na sufit lub w bok zamiast skupić się na wybranej powierzchni. Stąd liczba lumenów powie nam o całościowym strumieniu światła jaki dana lampa/ żarówka emituje.

W celu wykonania bardziej precyzyjnych wyliczeń należy posłużyć się inna miarą- Luksy. Czyli ilość światła jaka dociera do danego punktu.

Żeby przeliczyć lumeny na luksy musimy odczytać kąt rozproszenia lampy, ile światła trafia do punktu pomiarowego, jaka część światła trafi do punktu pomiarowego poprzez rozproszenie, które zależne jest od wysokości, rodzaju i koloru ścian oraz wielu innych kwestii. Precyzyjny pomiar wymaga specjalistycznego sprzętu. Natomiast do dalszych naszych rozważań wystarczy poznać przybliżone wartości luksów w zależności od pomieszczenia:

  1. W salonie lub dużym pokoju powinniśmy dążyć do uzyskania 550 luksów przy kanapie aby swobodnie przeczytać książkę. W tym celu zastosuj przynajmniej moc 5W na każdy 1m2 salonu (optymalnie 5.5W / 1m2). Stąd jeśli Twój salon ma 12m2 to powinieneś zastosować lampy o mocy 60W. Tu świetnie sprawdzi się oferowana przez nas lampa Saturn lub Venus lub żyrandol z 4 żarówkami led każda o mocy 15W.
  1. W biurze obliczenia są podobne, powinniśmy dążyć do uzyskania 500 luksów na naszym biurku. Posłujemy się powyższym przelicznikiem 5W mocy na każdy 1m2 ew. wprowadzamy modyfikację w postaci słabszego światła na suficie i doświetlanie powierzchni roboczej przy pomocy lampki.
  1. W kuchni sytuacja jest identyczna- dążymy do 500 luksów na blacie kuchennym. Tu warto doposażyć oświetlenie kuchenne w halogeny (oczka) led lub taśmy led, które dodatkowo doświetlą w razie potrzeby blat kuchenny.
  1. W łazience potrzebujemy nieco więcej jasnego światła. Jest to spowodowane potrzebą wykonywania precyzyjnych czynności jak golenie czy inna pielęgnacja twarzy. W tym pomieszczeniu koniecznie potrzebujemy 600 luksów. W tym celu należy zainstalować 6W mocy na każdy 1m2. Stąd jeśli łazienka ma 5m2 to potrzebujemy zakupić oświetlenie led o mocy 30W.
  1. W sypialni nie potrzebujemy intensywnego oświetlenia i wystarczy 300 luksów. Stosujemy przelicznik 3W na każdy 1m2. Dodatkowo w tym pomieszczeniu świetnie sprawdzą się rozwiązania (żarówki czy lampy) na pilot z możliwością ściemniania lub zmiany barwy. Produkty o takich parametrach znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

 

Zespół Topled.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl